ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ

ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

www.aisgzk.kz сілтемесі бойынша интернет-ресурсты пайдалану жөніндегі қадамдық алгоритм

2018-08-16 17:16:50

Web-портал (www.aisgzk.kz) Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (бұдан әрі – МЖК ААЖ) компоненті болып табылады, МЖК ААЖ аппараттық-бағдарламалық кешені  «WEB портал базасында кадастр мамандарын оқыту» және «web-портал базасында заңды және жеке тұлғалар үшін ақпараттық-анықтамалық кіші жүйе» кіші жүйе шеңберінде жүзеге асырылған және осы кешеннің ақпараттық ресурстарын пайдалануға негізделеді.

Ақпараттық-анықтамалық кіші жүйенің қалалар мен әкімшілік аудандардың «Сызба» сервисі – электронды картада жер учаскесінің жер кадастрлық объектілерінің кеңістікте орналасу орнын іздеу және көрсету үшін арналған, сонымен қатар олардың сипаттамасы – Жер учасксінің кадастр номері, берілген құқық түрі, нысаналы мақсаты және оның орналасқан жер санаты, жер учаскесінің орналасу орны, учаскенің көлемі (шаршы метр), жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны, жер учаскесін үйлестіру және оның графикалық көріністерін электронды картадан іргелес (көршілес) жер пайдаланушылардың жер учаскелерін көру.

“Сызба” Сервисіне кіру үшін авторизациялауды қажет етпейді, ол барлық жеке және заңды тұлғалар үшін ашық қолжетімді, ақпарат тегін беріледі. Қалалар мен әкімшілік аудандардың “Жер кадастрлық сызбасы” сервисінде мәліметтерді апта сайын жаңартып отырады.

Таңдалған жер учаскесінің Сызбасын басып шығару мүмкіндігі бар, сонымен қатар бос жерлерде жобаланған жер учаскесінің суретін салу және жобалаған жер учаскесінің сызбасын басып шығару мүмкіндігі бар, оны Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-1-бабына сәйкес жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беруде мүдделі жеке және заңды тұлғалардың өтініштеріне қоса беруге болады.

Сондай-ақ “Сызба” Сервисінде жер учаскелерінен басқа топырақтық және геоботаникалық контурлар бар, ол пайдалушыға жер учаскесінің сапалы жағдайын бағалауға жол береді (әртүрлі топырақ қабатын, балл бонитетін, өсімдік түрлерін, геоботаникалық контурдың өнімдері).

“Сызба” Сервисіне кіру үшін пайдаланушы Windows X немесе жоғары жүйелерде жұмыс істеу дағдысы болуы керек, сонымен қатар компьютерде ғаламторға кіру бағдарламасы орнатылған және ғаламтор желісі қосылуы керек (Браузер - InternetExplorer, MozillaFirefox, GoogleChrome және басқалар).

www.aisgzk.kz сайтын ашу үшін Браузердің мекен жай жолына  www.aisgzk.kz. Енгізу керек

бұдан кейін сайттың негізді беті ашылады (1-сурет).

1-сурет –www.aisgzk.kz  сайттың негізгі беті

Одан кейін пайдаланушы “Сызба” пунктін таңдау керек, кейін “Сызба” бөлімінің беті ашылады (2-сурет).

2. сурет –www.aisgzk.kz  сайттың негізгі беті

Беттің сол жағында орналасқан қалалар мен аудандардың тізбесінен аудан/қаланы таңдаймыз, бұдан кейін таңдаған ауданның беті ашылады (3-сурет).

3-сурет – Таңдаған ауданның беті.

Ауданның контурынан жоғары орналасқан құралдар панеліндегі «ЖУ» түймесін басқанда таңдаған ауданның жер учаскелерінің шекарасы пайда болады (4-сурет).

Құралдар панелінде аудандар контурынан жоғары орналасқан «ЖУ» түймесін басамыз, таңдаған ауданның жер учаскесінің шекарасы пайда боладды (4-сурет).

4-сурет. – таңдаған ауданның жер учаскелерінің сызбасы.

Қажетті жер учаскесін іздеу үшін «карта бойынша іздеу» түймесін басамыз, сызбада бізге керек жер учаскесін табу үшін әйнек пайда болады, кейін «Табу» жолына жер учаскесінің кадастрлық номерін енгіземіз (5-сурет).

5-сурет. – жер учаскесін іздеу әйнегі.

Қажетті жер учаскесін іздеу үшін «Табу» түймесін басамыз, табу әйнегінде қажетті жер учаскесінің кадастрлық номерімен жол пайда болады (6-сурет).

6-сурет. – жер учаскесін таңдау әйнегі.

«Сызбада» ізделіп жатқан жер учаскесі ірі масштабта пайда болады (7-сурет).

7-сурет. – Сұлбада ізделіп жатқан жер учаскесі.

Жер учаскесінің сипаттамасын қарау үшін «Идентификациялау» түймесін басамыз, бұдан кейін «Идентификациялау» әйнегі пайда болады, онда жер учаскесінің негізгі сәйкестендіру сипаттамасы көрсетіледі (8-сурет).

8-сурет. – жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамасы әйнегі.

Жер учаскесінің орналасу орнының Сызбасын басып шағару үшін құралдар панеліндегі «басып шығару»  кнопкасын басамыз таңдалған жер учаскесін басып шығару әйнегі пайда болады (9-сурет). Принтер болғанда учаске басылып шығады.

9-сурет. – жер учаскесінің Сызбасын басып шығару әйнегі

Топырақтық картаны көру үшін құралдар панелінде «ТК» түймесін басу керек , таңдаған өңіріміздің топырақтыққ картасы ашылады (10-сурет), геоботаникалық картаны ашу үшін «ГК»  түймесін басу керек, аумақтың геоботаникалық картасы ашылады (11-сурет).

10-сурет. – аумақтың топырақтық картасы.

11-сурет. – Аумақтың геоботаникалық картасы.

Таңдалған жер учаскесінің Сызбасын басып шығару мүмкіндігі бар, сонымен қатар бос жерлерде жобаланған жер учаскесінің суретін салу және жобалаған жер учаскесінің сызбасын басып шығару мүмкіндігі бар, оны Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 44-1-бабына сәйкес жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беруде мүдделі жеке және заңды тұлғалардың өтініштеріне қоса беруге болады (12-сурет).  Осыған байланысты таңдаған аумақта бар жер учаскесі болмаған жағдайда «Сурет салу» түймесін басу қажет және жобалаған жер учаскесінің контурын салып (12-сурет) кейін осы сызбаны принтерде басып шығаруға болады.

12-сурет. – салынған жобаланған учаске.