ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ
ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

ЭЛЕКТР ЖАРЫҒЫНАН ЖӘНЕ ТҰРМЫСТЫҚ ЭЛЕКТРЖЫЛЫТҚЫШ ҚОНДЫРҒЫЛАРДАН БОЛАТЫН ӨРТТІҢ АЛДЫН АЛУ

2018-08-22 11:40:01 ТЖ БАСҚАРМАСЫ ХАБАРЛАЙДЫ

Электр қуатынан өрттің шығуының негізгі себебі - қысқа тұйықталу, желінің шамадан тыс жүктелуі. Егер сымдардың оқшаулануы зақымдалған болса, онда электр сымдарының ашық бөліктері жанасқан кезде, олар дәнекерленеді және қорғаныстың жабылу нүктесінен барлық электр желілері бойынша жоғары температурада сақталады, яғни коммутаторға дейін.

Оны болдырмау үшін электр желілері жақсы жағдайда сақталуы тиіс және қысқа тұйықталудан және желінің шамадан тыс жүктелуін болдырмау үшін (бірнеше электр жылытқышы бар), коммутаторда зауыттық калибрленген сақтандырғыштар болуы керек.

Электр құрылғылары зауыттық және қалыпты жұмыс істейтін болғанмен, жиі тұрмыстық өрттер пайда болады. Егер мұндай құрылғылардың көпшілігі бір уақытта электр желісіне қосылған болса, бұл электрлік жабдықтың шамадан жүктеу және сымдардың қызып кетуіне себеп болады. Оқшаулау өртеніп сымдар арқылы түрлі заттарға таралады. Өрт бір электрлік жылытқыштан (үтік, шайнек, плитка) пайда болуы мүмкін. Егер олар оны дұрыс қолданбаса. Сондықтан желіге қосылған құрылғыларды қараусыз қалдыруға немесе кішкентай балаларға қадағалауды тапсыруға қатаң тыйым салынады. Құрылғыларды тұтанғыш заттарға жақын қоймаңыз, сонымен қатар оларды перделерге, ағаш бөліктерге және басқа да оңай тұтанғыш заттарға жақын қоюға болмайды.

Мысалы, 15-20 минутта шайнекке су қайнағанмен, оның астында кез келген жанғыш заттар жануы мүмкін. Өртті алдын алу жағдайының бірі электрқұралдарын, үтікті және т.б. қараусыз қалдырмау.

Н.Мұқат Павлодар қаласы

ТЖБ мемлекеттік өрт бақылау бөлімінің

инженері