ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ
ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

ЭЛЕКТР ЖАРАҚАТТАРЫ КЕЗІНДЕГІ АЛҒАШҚЫ ДӘРІГЕРГЕ ДЕЙІНГІ КӨМЕК!

2018-09-20 12:28:14 ТЖ БАСҚАРМАСЫ ХАБАРЛАЙДЫ

Көмек көрсету бойынша ең бірінші қажетті іс-шара ағзаға токтың әсерін жою болып табылады. Бұл үшін сымдар токтан ажыратылып, адам ток көзінен алыстатылуы тиіс. Құтқарушының өзі электр қауіпсіздігі ережелерін сақтауы маңызды. Зардап шегушіге жерден толық табанын алмағанша, оны ұстауға, әсіресе жылжытуға болмайды, тек қана материалдардың көмегімен қозғалту керек. Ең жақсы және қол жетімдісі-құрғақ ағаш. Өйткені, су электр қуатын жақсы өткізеді.

Есі болған жағдайда аспирин және седативті препараттар беру қажет (жақсы - 50-100 корвалол тамшысы).

Есі болмаған жағдайда, адамның жүрек және тыныс алу іс-әрекетін сақтау үшін бүйіріне жатқызу қажет. Білікшені бас астына қойып, киімін шешу керек.

Дененің кез келген жалаңаш бөлігі жермен жанасуы қажет - бұл жерге қосу әсерін жасайды және электр разряды жерге кетеді. Әрине, электр энергиясы жер бетінде тарайтын электр беру желілері үзілген кезде мұны істеу қажет емес.

Жүрек жұмысының белгілері болмаған жағдайда жүрек-өкпе реанимациясына кірісу қажет.

Электр жарығымен жалпы зақымданудың барлық жағдайлары ауруханаға жатқызылуы тиіс. Бірінші кезекте бұл кейінге қалдырылған аритмиялардың пайда болу қаупімен байланысты. Олар тіпті бірінші тәуліктің соңына қарай I дәрежеде болуы мүмкін. Бірақ міндетті стационарлық бақылау II және III дәрежелі зардап шеккендерде жүргізіледі. Біріншісі үйде болуы мүмкін. Сондай-ақ, екінші және одан жоғары дәрежелі күйік және көз зақымдануы кезінде стационарға бару міндетті.

Электр жарақатында кенеттен өлімнің себебі - асқазанның фибрилляциясы және тыныс алудың тоқтауы. Қаза болу бірден емес, электр жарақатынан кейін бірнеше сағаттан кейін болуы мүмкін.

Кейбір жағдайларда электр жарақатында «Жалған өлім» деп аталатын жағдай дамиды, онда зардап шегушінің есі жоқ, жүректің соғуы сирек және қиындықпен анықталады, тыныс алуы сирек және беттік, яғни ағзаның негізгі өмірлік маңызды функцияларының шектен тыс тежелуі байқалады.

Сыртқы ұқсастығына қарамастан, «Жалған өлім» клиникалық өлім болып табылмайды, ал байқалатын себептері тіпті ұзақ уақыт өткеннен кейін де кері дамуға ұшырауы мүмкін. Сондықтан электр жарақатында жедел жәрдем бригадасы келгенге дейін көмек көрсету керек.