ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ

ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

АЗАМАТТЫҚ КОДЕКСІНІҢ НОВЕЛЛАСЫ ҚОЛДАНЫСТА.

2018-01-11 01:44:40 ПАВЛОДАР ҚАЛАЛЫҚ СОТЫ

2017 жылдың 27 ақпанда Қазақстан Республикасының №49-VI заңмен

«Несие берушілермен мұра қалдырышуның борыштарын өндіру» туралы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 1081 бабы редакцияланған.

Көрсетілген норма екінші абзацпен толықтырылған, ол былай дейді: мұраны қабылдаған мұрагерлер, мұраға кіретін мүлікті тіркеуден бас тартқан жағдайда, мұра қалдырушының несие берушілері мұраны мәжбүрлі түрде тіркеуді талап етуге құқылы.

Осы жаңа заңнамаға сілтеме жасап, банк кепіл беруші болып табылатын жауапкер Б-нің, жұбайы қайтыс болғаннан кейін мұраға кіретін мұраны тіркеуге жауапкер Б-ні міндеттеу үшін талап арызбен сотқа жүгінді. Талап арызды негіздеу мақсатында талапкердің өкілі, азамат С тірі кезінде банк қарызының міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету үшін, өзіне тиесілі пәтерді кепілге бергеніне көрсетті.

Істі қарастыру барысында, сотпен жауапкердің (мұрагер) шынымен де заң бойынша мұрагерлік құқығына кіргені анықталды.

Сот банк талабы негізделген деп санап, жауапкерді мүлікке меншік құқығын тіркеуді міндеттеді.

Сот шешімі заңды күшіне енді.

Павлодар қалалық сотының баспасөз қызметі.