ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ

ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

ҚОҒАМ ЖӘНЕ ЖЕМҚОРЛЫҚ!

2019-05-08 00:00:00 Әділет басқармасы

Біздің мемлекет кеңестік кеңістікте бірінші болып анықталған негізгі сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру қағидаларын, құқықтарды, құқық бұзушылықтармен байланысты, сондай-ақ жауапкершілікті көтеру туралы ережелерді реттейтін «Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы» Заңы (1998 ж.) қабылдады. Қазақстан Республикасының Президенті Н.А. Назарбаев әлемдегі бәсекелестікке қабілетті елдердің 50-нен астам бөлігін бағдарламаға кіргізді, онда кешенді ортақ бағдарламаларды жүзеге асырудан кейінгі сыбайлас жемқорлықтың күрделілігіне байланысты, ұлттық қауiпсiздiктiң және халықтың тұрақтылығын қамтамасыз етудiң негiзiнде шешiлдi. Сыбайлас жемқорлық төтенше жағдайдың әлеуметтік-экономикалық дамуын, нарықтық экономиканың құрылысын, инвестициялардың құнын төмендетуге және демократиялық мемлекеттің саяси және қоғамдық институттарына жағымсыз әсерін тигізеді, дамудың жаңа буыны болып табылады.

Әлеуметтік тұрғыдан қиындықтар бар болса, онда жемқорлық тек қана жасырын, бірақ келісу сипатына ие. Көптеген адамдар оған жалған жауап бермейді, өйткені заңсыз мәміле жасайтын тараптар алады. Әрине, бәрібір жемқорлық әрдайым беріледі, өйткені әрқашан адамдарға сот процесіне сүйенеді. Бұл анықталған объективтіліктің айқындалуы сияқты, сондай-ақ отандық, ақылға қонымды деп есептелетін объективті сипатта болады.

Тек мемлекеттің құрылымдық құрылымы, мемлекеттік қызметті дамытудың жоғарғы деңгейі, қоғамның алдында тұрған мемлекеттік органдардың ашықтығы, жалпыға бірдей тиімді басқаруды құра отырып, біздің республикамызда жүйелі және кейіннен жемқорлықтың негізін жоюға болады, оны түзету керек. Корпоративтік күрес қаржы дағдарысы кезіндегі жаһандық қоңыраулар мен наразылықтарды нақты кезеңмен белгілейді. Осы келісімдердің көпшілігі мемлекеттік қызметшілердің жауаптылығын күшейтеді. Жемқорлықты жою бойынша барлық азаматтарды және әрбір азаматты жұмылдыру қажет.

Павлодар қалалық әділет басқармасы