ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ

ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

2019-08-01 00:00:00 Қоғамдық тыңдаулар
ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫНЫҢ 2050 ЖЫЛҒА ДЕЙІНГІ ДАМУ СТРАТЕГИЯСЫН ӘЗІРЛЕУ ТАҚЫРЫБЫ ЖӘНЕ МӘСЕЛЕЛЕРІ БОЙЫНША ҚОҒАМДЫҚ ТЫҢДАУДЫҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ БОЙЫНША БАСПАСӨЗ ХАБАРЛАМАСЫ

Ағымдағы жылдың 26 шілдесінде Павлодар қаласының қоғамдық кеңесі «Колос» МСО - да (Павлодар қ., Астана к-сі, 156) Павлодар қаласының 2050 жылға дейінгі даму Стратегиясының (бұдан әрі-Стратегия) тақырыбы мен мәселелері бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізді.

Осы Стратегияны әзірлеудің басты мақсаты облыс орталығы тұрғындарының өмір сүру деңгейін сапалы арттыру, оның тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуы болып табылады.

Презентация барысында Стратегияны әзірлеуші Павлодар қаласы тұрғындарының әлеуметтік сауалнамасының нәтижелерін ұсынды. Сауалнаманың қорытындысы бойынша павлодарлықтар заманауи қалалық құндылықтармен бөлісіп, Павлодарды дамыған, гүлденген, жасыл қалалар қатарында көргісі келетінін айтты.

Павлодар тұрғындарының пікірі бойынша бірінші орында экология мәселесі (29%), екінші орында тұру жағдайы (27%), үшінші орында – экономикалық даму (13%) сияқты мәселелерді шешу керек.

Табысты қалаларды дамытудың халықаралық тәжірибесі ұзақ мерзімді даму жоспарларын әзірлеу және іске асыру қажеттігін де көрсетеді. Көптеген қалаларда тұру, оқу, жұмыс және инвестиция үшін қалалардың тартымдылығының өсуіне баса назар аударылды.

Ұсынылған талдау барысында Павлодар дамуының күшті және әлсіз жақтары келтірілген, олардың арасында-тұрғындардың жоғары үлесі жоғары білімді, мектептегі білім берудің тиімді жүйесі, бала-бақшаларымен жоғары қамту. Бұл ретте жастардың неғұрлым тартымды өңірлерге кетуі, сырқаттанушылықтың жоғары деңгейі, әлеуметтік міндеттемелердің өсуі (зейнеткерлік жастағы халық үлесінің өсуі) әлсіз жақтары болып табылады.

Павлодар 2050 жылы халықаралық аренада бәсекеге қабілетті, өмір сүру және бизнесті жүргізу үшін тартымды қала ретінде айқындалған.

Стратегияны іске асыру мақсатында үш басымдық ұсынылды: адам, экономика, қалалық кеңістік және олар бойынша дамудың жеті тұжырымдамалық бағыты: мықты техникалық ЖОО мен колледждері бар жастар қаласы, спорттық рухпен Салауатты қала, креативті кластер, алюминий кластері, сауда-логистикалық хаб, ыңғайлы қала, жасыл және экологиялық қауіпсіз қала.

Қоғамдық тыңдауларға жұртшылық, үкіметтік емес ұйымдар, түрлі қызмет саласындағы кәсіпорындар, қала, облыс әкімдігі және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысты.

Талқылау барысында сөз сөйлеушілер қарастырылып отырған мәселелер бойынша дәлелді ұсыныстар енгізіп, стратегия жобасы бойынша өз пікірлерін білдірді.

Қоғамдық тыңдау соңында туған қаланы дамыту бойынша үздік идеяға арналған жалпы қалалық конкурстың үш жеңімпазына сыйлықтар берілді.

Қоғамдық тыңдау нәтижелері бойынша Павлодар қаласының 2050 жылға дейінгі даму Стратегиясының жобасын жалпы мақұлдау, айтылған ұсыныстар мен ұсынымдарды ескере отырып, оны пысықтау, сондай-ақ Стратегия іс-шаралары бойынша нақты жол картасын әзірлеу туралы шешім қабылданды.

Қоғамдық тыңдалымның

қорытынды хаттамасы

Қоғамдық тыңдалым Павлодар қаласы Қоғамдық кеңесінің

шешімімен тағайындалды