ПАВЛОДАР ӘКІМДІГІ

ПАВЛОДАР ҚАЛАСЫ ӘКІМДІГІНІҢ РЕСМИ ИНТЕРНЕТ-РЕСУРСЫ

СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚТЫҢ АЛДЫН АЛУ - БІЗДІҢ ОРТАҚ ІСІМІЗ!

2018-08-09 16:55:29 Әділет басқармасы

Өздеріңіз білетіндей, сыбайлас жемқорлық біздің еліміз үшін ғана емес, сонымен бірге бүкіл әлемдік қоғамдастық үшін проблема болып табылады, өйткені ол барлық елдерде, олардың саяси құрылымына немесе экономикалық даму деңгейіне қарамастан басым.

Сыбайлас жемқорлық бүгінгі күні табысты экономикадағы мемлекеттерде бар осындай әдеттегі зұлымдық болып табылады. Ол қоғам өмірінің барлық салаларына енеді және әртүрлі формалар мен формаларда көрінеді. Ең бастысы, сыбайлас жемқорлықтың теріс салдарларының болуы: мемлекеттік қызметтер сапасының төмендеуі, көлеңкелі экономиканың өсуі үшін алғышарттар жасау, қылмыстық құрылымдардың ұстанымын нығайту және тағы басқалар. Себебі сыбайлас жемқорлық - бұл жеке мүдделерде мемлекеттік функцияларды пайдаланудан басқа, бұл, әдетте, қоғамның мүдделеріне, мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келеді. Сыртқы мемлекеттік аудит жүргізетін Аудит жөніндегі комиссия мемлекетке сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте маңызды рөл атқарады, өйткені сыртқы мемлекеттік аудиттің міндеттері ұлттық ресурстардың тиімділігін және заңдылығын талдауды (қаржылық, табиғи, персонал, ақпарат) халықтың тұрмыс жағдайының және елдің ұлттық қауіпсіздігінің сапалы өсуін қамтамасыз ету.

Біз сондай-ақ сыбайлас жемқорлықты төмендету бойынша шараларды жетілдіруге бағытталған іс-шараларға қатысамыз; заңдылықты және ақшалай қаражат жұмсалымдарының тиімділігін тексеруді жүзеге асыру; мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуын тексеруді жүргізу. Сонымен қатар, сыбайлас жемқорлық елдегі экономикалық және әлеуметтік саясатты, даму стратегиясын бұзып қана қоймай, сондай-ақ бюджеттің және мемлекеттік ресурстардың тікелей немесе жанама түрде ұрлануына әкеледі; экономиканың өндіріс секторын әлсіретеді; Инвестициялық ахуал нашарлай түсуде. Латын тілінен аударғанда, сыбайлас жемқорлық - бұл өздерінің қызметтік немесе лауазымдық ұстанымдарын, яғни адамгершілік пен заң нормаларына қайшы келетін пайда табу мақсатында пайдалану.

Қазақстан үшін сыбайлас жемқорлықты жеңу мемлекеттің саясатының негізгі бағыттарының бірі болып табылады, оның басымдығы Мемлекет басшысы Нұрсұлтан Назарбаевпен анық көрсетілген.

«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Республикасында құрылған заңнамалық база, атап айтқанда заң, 26 желтоқсан, 2014 Елбасының Жарлығымен «2015-2025 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы туралы» 986 №.

Жоғарыда айтылған нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес, сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың негізгі қатысушысы - жұртшылық. Және азаматтың және оның елдің патриоты ретінде Қазақстанның әрбір азаматы, сыбайлас жемқорлыққа төзімсіздік болуы тиіс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті болуы, адал және сатылмайтын болады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдарды жүзеге асыру мақсатты, жан-жақты және үнемі жүргізілуі тиіс. Сонымен бірге, күш-жігер күш-жігер мен сыбайлас жемқорлық фактілерін анықтауға және басуға бағытталған. Осылайша, сыбайлас жемқорлықты жою үшін бүкіл қоғам күресуге тура келеді. қоғам жемқорлыққа төзімсіздік атмосферасын жасайды кезде ғана, біз бұл зұлымдық қарсы күресте оң нәтижелер күтуге болады.

«Әділет басқармасы» РМҚК
Павлодар қаласы